Konsekracja kaplicy seminaryjnej pw. bł. J. Matulewicza w Ngoya

Aktualności  / Konsekracja kaplicy seminaryjnej pw. bł. J. Matulewicza w Ngoya (2016)

2016

Każdego roku, 27 stycznia, nasza wspólnota seminaryjna w Ngoya, w Kamerunie uroczyście świętuje liturgiczne wspomnienie naszego Ojca Odnowiciela, bł. Jerzego Matulewicza. W tym roku świętowanie zostało trochę przyspieszone i przełożone na 21 stycznia, gdyż ordynariusz diecezji bp Sosthène Léopold Bayemi Matjei, miał zaplanowany wyjazd do Brazylii.


Tegoroczna uroczystość bł. Jerzego Matulewicza, Patrona Mariańskiego Domu Formacji została ubogacona przez konsekrację nowej kaplicy również pod jego wezwaniem. Dotychczasowa kaplica, mieszcząca się w  pierwszym, w dwóch budynków powstałych na potrzeby formacji, była już niewystarczająca. Stąd pojawiła się konieczność budowy nowej kaplicy. Budowa prowadzona przez ks. Krzysztofa Pazio MIC trwała rok czasu.

Na uroczystość zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich wspólnot zakonnych z Ngoya, przyjaciół i znajomych związanych z naszą wspólnotą oraz budowniczych kaplicy. Ks. bp Sosthène Léopold Bayemi Matjei, który co roku przyjeżdża na nasze święto, rozpoczął celebrację trzykrotnie uderzając pastorałem zamknięte drzwi kaplicy, które następnie zostały otwarte. Wszyscy uczestnicy weszli do środka, aby uczestniczyć w Eucharystii i kaplica wypełniła się po brzegi. Było około 50 osób. Dodać warto, że dotychczasowa kaplica z trudem mogła pomieścić domowników, nie mówiąc już nic o gościach, którzy nas często odwiedzają.


W homilii ks. bp zwrócił uwagę, że konsekracja kaplicy, w której uczestniczymy przypomina nam konsekracją chrzcielną, przez którą staliśmy się świątynią Ducha Świętego, a nasze serce miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem.

Z obrzędów konsekracji szczególną uwagę przyciągnął ryt namaszczenia ołtarza. Ks. bp wylał na mensę ołtarzową olej krzyżma, a następnie dłonią rozprowadził go dokładnie po całej jej powierzchni.


Po uroczystej Eucharystii, wszyscy jej uczestnicy przeszli do naszego seminaryjnego refektarza na braterską agapę.

Ks. Paweł Rawski MIC